Zmiana czasu na letni/zimowy – jak zmienić godzinę w tachografie?

Poczytaj coś nowego

Zmiana czasu na letni/zimowy – jak zmienić godzinę w tachografie?

Obowiązek zmiany czasu na letni lub zimowy dotyczy także kierowców zawodowych. Ich czas pracy rejestruje urządzenie zwane tachografem. Kierowcy są zobowiązani do wykazywania swojej zawodowej aktywności w sposób skrupulatny. Przesunięcie czasu dość często jest powodem problemów podczas kontroli na drodze i wywołuje niejasności związane z ewidencją czasu pracy. Jak uniknąć problemów i prawidłowo przestawić czas w tachografie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym wpisie.

 

Zmiana godziny w tachografie analogowym

Tachograf analogowy wyróżnia nieskomplikowana technologia, która umożliwia zmianę godziny w kilku bardzo prostych krokach. Jeśli chcesz przestawić czas na letni, to wystarczy skorygować tylko 1 godzinę, np. z 2 na 3. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio opisać godzinę w ogólnym planie pracy. W przypadku tachografu analogowego godzina będzie widniała jako “brak danych”. Dokonaj zatem adnotacji na odwrocie wykresówki i dodaj tam informację o zmianie czasu z zimowego na letni.

A jak zmienić czas z letniego na zimowy? Wiele urządzeń nie daje możliwości przewinięcia czasu do tyłu. Rozwiązaniem jest przewinięcie tachografu na 23 godziny do przodu. Zwróć na to szczególną uwagę i wykonaj jeden pełny obrót i dodatkowo przewiń wskazówkę o 11 godzin. Często popełnianym błędem jest przestawienie zegara tachografu tylko o 11 godzin. Wtedy na zegarze zobaczysz nieprawidłową godzinę, np. zamiast 2:00 ujrzysz 14:00. Po przestawieniu zegara tachografu warto sprawdzić, czy urządzenie rysuje wykres w odpowiednim miejscu. W tym celu należy na chwilę włożyć wykresówkę i wyjąć ją np. po 10 minutach. Warto podkreślić, że zmiana czasu na tachografie analogowym jest w pełni zależna od użytkownika i można ją zrobić w dogodnym momencie, np. w trakcie przerwy.

 

Zmiana godziny w tachografie cyfrowym

Tachograf cyfrowy jest zaawansowanym urządzeniem. Jego praca przebiega według uniwersalnego czasu UTC, który jest całkowicie niezależny od stref czasowych. Co to oznacza dla kierowcy? Czasu UTC nie da się przestawić. Możliwa jest oczywiście korekta godziny wyświetlanej na urządzeniu, ale dotyczy ona czasu lokalnego. Większość tachografów ma taką funkcję w menu ustawień. Warto jednak podkreślić, że zmiana czasu UTC jest korygowana przez profesjonalny program, który analizuje i rozlicza czas pracy kierowcy. Program przeprowadzi zatem korektę godziny według algorytmu opracowanego przez producenta. Spora część programów dokonuje korekty czasu o określonej godzinie i powstaje wówczas “wirtualna” przerwa w aktywności. Niektóre programy dokonują zmiany czasu dopiero w momencie zatrzymania pojazdu. Zmiany w programie są uzależnione od tego, w jakim kraju został zarejestrowany pojazd.

Przewozy Podkarpacie – Holandia

 

Zmiana czasu UTC

Tachograf rejestruje czas pracy kierowcy zawodowego w czasie UTC. Jego aktywności są jednak analizowane na podstawie czasu lokalnego. Warto podkreślić, że czas UTC nie uwzględnia żadnych lokalnych stref czasowych ani zmian czasu, np. na zimowy czy letni. Urządzenia wykorzystywane w Unii Europejskiej rejestrują czynności i wyświetlają dane w tym samym czasie. Istnieje zatem różnica między czasem lokalnym w Polsce a godziną UTC. Kierowca może zmienić w tachografie czas na lokalny, ale nie da się w nim dokonać modyfikacji UTC. Do wprowadzania tego rodzaju zmian w czasie UTC uprawnione są tylko określone serwisy i warsztaty kalibrujące.

Warto podkreślić, że zmiana czasu w tachografie jest niezwykle ważnym obowiązkiem. Nie powinno się go zaniedbywać, ponieważ niepoprawne ustawienie urządzenia może przynieść problemy podczas kontroli drogowej. Złe ustawienie tachografu to także dość częsty powód problemów z ewidencją czasu pracy kierowcy zawodowego. Każdy kierowca powinien dołożyć wszelkich starań, aby dane zarejestrowane przez tachograf były zgodne ze stanem rzeczywistym. W Polsce dokonuje się zmiany czasu dwa razy w ciągu roku: na czas zimowy i na czas letni. Dokładne daty zmian są zawsze komunikowane sporo wcześniej, tak aby każdy mógł się do nich przygotować.

Podsumowując, zmiana czasu w tachografie analogowym to bardzo prosta czynność wymagająca kilku kroków. Tachograf cyfrowy jest natomiast zintegrowany ze specjalnym oprogramowaniem, które uwzględnia zmianę czasu w ewidencji godzin pracy kierowcy.

Dowóz pod dom

Dowóz pod dom

Dokładamy wszelkich starań, by dotrzeć na czas pod wskazany przez Ciebie adres. Nasi kierowcy dobrze znają topografię Polski, stąd wybierają najwygodniejsze i najbezpieczniejsze trasy.

Skontaktuj się