Jak uniknąć problemów podczas wysyłki paczek za granicę?

Poczytaj coś nowego

Jak uniknąć problemów podczas wysyłki paczek za granicę?

Planujesz wysłać paczkę za granicę? Przesyłki zagraniczne kojarzą Ci się z ogromną ilością formalności i długim czasem dostawy? W dzisiejszych czasach dzięki firmom kurierskim bezproblemowo i szybko wyślesz paczkę niemal do każdego miejsca na świecie. Nadanie przesyłki zagranicznej może być nieco bardziej problematyczne niż wysłanie przesyłki krajowej, jednak z odpowiednimi informacjami i przygotowaniem się do tej czynności możesz być spokojny, że Twoja przesyłka bezpiecznie i w szybkim czasie dotrze do celu.

Jak nadać paczkę za granicę?

Pierwszym istotnym krokiem w nadaniu przesyłki za granicę jest wybór odpowiedniego przewoźnika/kuriera. Na rynku istnieje wiele firm świadczących usługi przesyłek zagranicznych. Często firmy realizujące międzynarodowe przewozy są najkorzystniejsze cenowo jeśli chodzi o przesyłki międzynarodowe. Warto zapoznać się z ich ofertą – do jakich krajów dostarczają przesyłki, jaki jest koszt takiej usługi, jaki oferują czas dostawy oraz jakie opinie o przewoźniku wystawili mu jego dotychczasowi klienci. Dla wyboru odpowiedniego przewoźnika istotne jest czy nasza przesyłka ma dotrzeć do któregoś z krajów Unii Europejskiej czy może jednak poza unię.

Wysyłka do państw Unii Europejskiej

Jeśli Twoja przesyłka ma dotrzeć do adresata w Holandii, Niemczech, we Francji, Danii, Hiszpanii lub w innym państwie należącym do Unii Europejskiej w zasadzie niewiele będzie różnić się od przesyłki krajowej. W przypadku miejsca dostawy w krajach Unii Europejskiej najkorzystniejsze cenowo okazują się wysyłki realizowane przez firmy zajmujące się przewozami osób – realizują regularne i częste przejazdy na regularnych trasach, a dostarczanie przesyłek odbywa się jakby dodatkowo, co pozwala im na znacznie niższe koszty takich usług niż te proponowane przez firmy kurierskie.

Na mocy Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej od paczek przesyłanych pomiędzy państwami członkowskimi nie są pobierane opłaty eksportowe i importowe.

Spakuj swoją paczkę w solidne opakowanie, czytelnie zaadresuj oraz wybierz przewoźnika u którego nadasz przesyłkę.

Wysyłka paczki poza Unię Europejską

Jeśli Twoja przesyłka ma trafić do odbiorcy z lokalizacji poza państwami członkowskimi Unii Europejskiej musisz wypełnić dokumenty celne. W dokumentach deklarujesz zawartość oraz wartość paczki. Nadając paczkę poza unię zapoznaj się z ograniczeniami celnymi obowiązującymi w kraju odbiorcy. Obowiązkowo wypełnij szczegółowy opis przedmiotów znajdujących się w paczce. Poniewaz przesyłki zagraniczne podlegają odprawie celnej niezbędne może okazać się udzielenie przewoźnikowi upoważnienia do występowania w Twoim imieniu przed Urzędem Celnym.

Poszczególni kurierzy mają opracowany regulamin nadawania przesyłek, jednak zakaz wysyłki niektórych produktów obejmuje wszystkie firmy kurierskie i wynika z przepisów prawa.

A czego nie można przesyłać za granicę?

Co prawda firmy kuriwerskie nie moga weryfikowac zawartosci przesylek swoich klientow pod wzgledem zawartosci, jednak to Ty jako nadawca odpowiadasz za zawartość przesyłki i w razie kontroli paczki na granicy i ujawnienia zakazanych towarów to Tobie grożą dotkliwe sankcje.

Na liście towarów zakazanych i wyłączonych z przesyłek kurierskich wymienionych jest kilka grup produktów:

  • produkty płynne, które w przypadku uszkodzenia zniszczyłyby inne przesyłki,
  • alkohol i używki – papierosy, narkotyki, leki wydawane na receptę
  • żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia -żywność podlega ograniczeniom
  • towary niebezpieczne – broń, amunicja, baterie,fajerwerki, towary łatwopalne, substancje żrące i odczynniki chemiczne,
  • przedmioty wysokiej wartości: dzieła sztuki, antyki, środki płatnicze,wyroby jubilerskie,
  • żywe rośliny i zwierzęta,
  • szczątki ludzkie i zwierzęce.

Kiedy wiemy już co możemy wysłać za granicę, warto skupić się na przygotowaniu przesyłki.

Jak przygotować paczkę do wysyłki?

Dla pewności, że Twoja paczka dotrze do adresata w nienagannym stanie istotne jest jej odpowiednie spakowanie. Najlepiej jeśli wybierzesz sztywny karton o regularnych kształtach. Wysyłany przedmiot powinien być odpowiednio zabezpieczony – najlepiej owinięty w folię bąbelkową, zabezpieczony przed przesuwaniem się w kartonie podczas transportu oraz zabezpieczony przed samoistnym otwarciem. Wolną przestrzeń w kartonie wypełnij specjalnymi gąbkami lub pomiętymi gazetami – paczki są często układane jedna na drugiej -warto aby się łatwo nie wyginały co może grozić ich uszkodzeniem. Prawidłowo spakowaną paczkę zaklej taśmą lub owiń stretchem oraz naklej na nią poprawnie przygotowaną etykietę.

Ile kosztuje wysyłka paczki za granicę?

Z pewnością jednym z pytań jakie przychodzi nam do głowy podczas konieczności wysyłki paczki za granicę jest koszt takiej usługi. Ile będzie kosztować Cię wysyłka zależy przede wszystkim od miejsca docelowego oraz gabarytów paczki. Tańsza będzie paczka do krajów Unii Europejskiej, droższa do Stanów Zjednoczonych, Australii czy RPA. W przypadku przesyłek z miejscem dostawy w obrębie Unii Europejskiej wysyłki  realizowane są głównie transportem drogowym lub lotniczym. W przypadku przesyłek do krajów członkowskich Unii Europejskiej warto zapoznać się z ofertą firm przewozowych realizujących przewozy osób na regularnych trasach – np w przypadku przesyłek do Niemiec czy Holandii warto zapoznać sie z naszą ofertą:

Nadanie przesyłki u takiego przewoźnika może okazać sie najkorzystniejsze cenowo oraz prawdopodobnie zagwarantuje nam szybki termin realizacji usługi. Dokładne ceny sprawdzisz w cenniku firm kurierskich, warto sprawdzić kilku przewoźników, kiedy znasz już wagę i wymiary swojej paczki. 

Dowóz pod dom

Dowóz pod dom

Dokładamy wszelkich starań, by dotrzeć na czas pod wskazany przez Ciebie adres. Nasi kierowcy dobrze znają topografię Polski, stąd wybierają najwygodniejsze i najbezpieczniejsze trasy.

Skontaktuj się